SATICININ YOLCULUĞU

Varlığını korumak isteyen tüm işletmelerin yaptıkları faaliyetlerin tamamının amacı ürün veya hizmetlerini satmaktır. Diğer faaliyetlerin tamamı doğru ve en yüksek kalitede yapılmış olsa bile eğer satış faaliyeti doğru gerçekleştirilemiyorsa sonuç alınamaz.

Satıcı, ürününü iyi tanımalı, iyi anlamalı ve ona inanmalıdır.

Bundan sonrası ne yazık ki sadece kişisel becerilerle çözülmeye çalışılan bir sorun olarak görülüyor. Oysa satış bir bilim ve sürekli gelişim isteyen bir konudur. Eğer bisiklete bindiyseniz sürekli ileri doğru hareket edeceksiniz.

Maya Coaching müşterinize eşsiz bir deneyim yaşatmak için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlıyor. Zaten var olan potansiyelinizi, bilimin gücüyle daha verimli ve sonuç odaklı olarak kullanmanızın yolunu açıyor.

Müşteriye ne şekilde ulaşacaksınız, satış etkinliğine nasıl hazırlanacaksınız, müşterinizle nasıl bir iletişim içinde olmalısınız, satış nasıl tamamlanır ve satış sonrası nasıl bir değerlendirme yapılır? Ayrıca bunları biliyor olmak ile yapıyor olmak arasındaki ilişki nasıl kurulur?

Başarının yolunu sadece bilgiyle açamazsınız. Bildiklerini özgüvenle uygulamak gerçek satıcıyı ortaya çıkaracaktır.

Gelin kurumsal satış organizasyonunuz için kişisel planlamanızı birlikte başlatalım ve sürekli gelişiminiz için yola çıkalım.

[caldera_form id=”CF5a760e3db9f3e”]