• Saplantılarımız

Saplantılarımız

Birçoğumuz aşk hayatımızla alakalı sorunlar yaşıyoruz ve kafamız karışıyor çünkü gerçek ve sağlıklı bir aşk hayatının neye benzediği, nasıl olması gerektiği ve sağlıklı bir ilişki yaşamanın bize nasıl hissettireceğini bilmiyoruz. Aslında bu çok da şaşırtıcı bir durum değil. Çünkü etrafımız dram, trajedi ve zorluklarla dolu aşk hikayeleri ile bezenmiş televizyon dizileri, filmler ve kitaplarla dolu. Aşk’ın acı çekmek olduğu ile alakalı genel geçer bir ön kabul var ve neredeyse hiç mutlu aşk şarkısı yok.

Popüler kültürde sıklıkla karşımıza çıkan aşk hikayeleri genellikle “kara sevda” ya da “çılgın aşk” üzerine kurulu ki bu aslında gerçek aşkın tanımında olmayan bir durum. Elbette bir miktar “tutku” ve “kara sevda” güzel ve gereklidir ancak sadece bunlar üzerine kurulmuş aşk hikayeleri aslında saplantı ve idealizasyon barındırır.

Ne kadar mutsuz ve huzursuz olursak olalım vazgeçemediğimiz, kurtulmak isteyip kurtulamadığımız, kurtulmayı denediğimizde yeniden ve tekrar tekrar içine çekildiğimiz ve “aşk” olduğunu sandığımız şey acaba “saplantı” olabilir mi?

Birlikte aşkın tanımı yapıyor, duygularımızı sorguluyor ve aşk sandığımız saplantılarımıza dokunuyoruz.