Koçluk Nedir ve Ne Değildir?

Koçluk tüm dünyada hızla yükseliyor.

Pek çok web sayfasında, sosyal medyada gördükçe insanlar merak ediyorlar ve araştırıyorlar.

Dengeli bir yaşama için, iyi bir kariyer için hatta fizyolojik problemlerden kurtulmak için bir koçun desteğini istemek, kuaförden randevu almak kadar normal karşılanıyor.

Bununla birlikte koçluğun ne olduğunu, en yakınlarımıza bile ifade etmekte güçlük çekebiliyoruz.

Hayatınıza bir koç olarak devam etmek istiyor olabilirsiniz veya bir koçun ne yaptığını merak ediyor olabilirsiniz, her durumda aşağıda yazanlar sizin için aydınlatıcı olabilir.

Yaşam koçu, öğrencilere destek vermek, sağlık sorunları olan insanlarla ilgilenmek gibi alanlarda uzmanlaşmış olabilir. Ancak mesleğin esasları değişmeyecektir.

 • Yaşam Koçu, müşterisine; hayatını iyileştirmek, beklentilerini doğru tanımlamak, doğru hedefler koymak, ileriye dönük doğru bir vizyon sahibi olmak için cesaretlendirici bir alan sağlar.
 • Yaşam koçu müşterisine; bulunduğu yerden, istediği yere geçmek için doğru kararlar almak için gerekli yolu gösterir.
 • Yaşam koçu; yaşamla ilgili alınan kararlarda tutarlı olmak için gerekli desteği verir.
 • Yaşam koçu; alınan kararlar sonucu geçici olarak kaybedilen konforun çekiciliğine karşı müşterisini cesaretlendirir.

Yaşam Koçluğu Ne Değildir?

 • Yaşam koçu, müşterisinin geçmişine inerek terapi yapan bir psikiyatrist değildir
 • Koçluk danışmanlık değildir. Koç müşterisine, hayatı hakkında ne yapması gerektiğini söylemez. Koçun görevi süreç hakkında teşvik edici bir rehberliktir.
 • Koç süreç hakkında bir dost gibi taraf olmaz. Bakış açısı tarafsızlık üzerine kuruludur.
 • Koç konu hakkında doğru ya da yanlış demeksizin, müşterisinin doğruyu bulmasını sağlar.

Programa Genel Bakış

Koçluk Sertifikası Programımız, bilgi ve beceri derinliği ile koçluk kariyeri için hazırlar ve dünya çapında bir milyondan fazla insanın kullandığı sayısız tescilli araçları ve kanıtlanmış koçluk yöntemlerini öğreneceksiniz. Bu program size, derinlik kazandıracak ve yaşamınızı değiştiren bir deneyim olacaktır.

Koçluk Sertifika Programımızı tamamladıktan sonra, Sertifikalı Koç olursunuz. Danışanların yaşamlarının, ilişkilerinin, sağlık, kariyer, yaşam dengesi, maneviyat, finans vb. her alanda ilerleme kaydetmelerine yardımcı olursunuz. Ayrıca, yaşam geçişlerinde, insanlara koçluk yapabilir,  yaşam amaçlarını keşfetmelerinde yardımcı olur, hayatının anlamını bulmalarına ve bununla ne yapacaklarına karar vermelerine ve kariyerlerini değiştirirken ya da ilerleme kaydetmeleri yönünde onlara destek verebilirsiniz.

Program Sonunda Bir Maya Koç

Bir Maya Coach, Koçluk yaptığı kişiyle güçlü ve kalıcı bir koçluk ilişkisi oluşturabilmesi için önce kendisine sonra koçluk alana karşı Sahici olması gerektiğine inanır. Bir Maya Coach öncelikli olarak kendi içinde tam ve bütün olma yolculuğundadır.  Koçluk yaptığı kişinin de kendi içinde sahici olmasına destek olur.

Koçluk alanla Koç arasındaki ilişki ne kadar Sahici olursa orada o kadar güçlü bir bağ kurulur. Bu bağ önce Koçla koçluk alanın bir olmasına tam ve bütün olarak hareket ederek işbirliği yapmasına yardımcı olur. Ve bu iş birliği Koçluk alanın kendi koçluk konusuyla da aslında bir olmasına çok önemli zemin teşkil eder.

Bu bir olma hali önce Koç a daha cesur koçluk yapma cesareti verir. Koçluk alanınsa kendi konusunun derinliklerine cesurca bakabilmesine ve kendisiyle yüzleşmesine destek olur. Bu yüzleşme beraberinde farkındalığı getirir. Böylece Maya Coaching Modelinin 4 Köşe temeli tamamlanmış olur. Bu dört köşe temelin sağlamlığı koçluk alanı harekete geçirir ve dönüşüme taşır.

Maya Coaching Değerler;

 • Sahici Olmak
 • Cesur Olmak
 • Harekete Geçmek
 • Bağ Kurmak
 • İş Birliği
 • Dönüşüm
 • Farkındalık