Cesaret birçoğumuzun zannettiği gibi her zaman tehlikelere meydan okumak değildir. Cesaret aynı zamanda hayallerinin peşinden gitmek ve hayatını değiştirmek için karşılacağın zorlukları göze almaktır. Dürüst ve ahlaklı bir yaşam sürmek, konfor alanından çıkmak ve korkuları yenmek de cesaret ister. Kısacası hayatını iyileştirmek için cesur olmak zorundasın!

Müstesna insanların özelliklerinden biri de cesur olmalarıdır. Senin yeterince cesaretin var mı? Cesaretinin olmaması seni sevdiğin şeyleri yapmaktan ve hayatını istediğin gibi yaşamaktan alıkoyabilir. Cesaretin yoksa hayalini kurduğun hayattan feragat etmek zorunda kalabilirsin.

Herkesin korktuğu bir şey vardır. Ama cesur olursan içinde bulunduğun konforlu alanı feda etmeyi göze almak anlamına gelse bile korkularınla yüzleşirsin. Eğer cesaretinin olmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun! Sadece onu uyandırmaya ihtiyacın var!

Kimsenin hayatı kolay değildir. Herkesin yaşadığı zorluklar vardır, herkes hayatının bazı dönemlerinde büyük zorluklarla karşılaşır. İşte bu nedenle hepimizin içinde gündelik savaşları kazanmamız için ihtiyacımız olan cesaret vardır. Sen henüz bunun farkına varmamış olabilirsin ama istersen aşağıdaki “korkutucu” durumlar gibi kaç tanesinin üstünden geldiğini hatırlayalım birlikte;

  • Attığın ilk adım
  • Bisiklete ilk binişin
  • Direksiyon başına ilk geçişin
  • Hoşlandığın kişiyle ilk randevun

Şimdi hatırlamıyor olabilirsin ama bu bahsettiklerimin hepsini gözünde fazlasıyla büyütmüştün! Oysa azmettin ve şimdi bunlar sana çocuk oyuncağı gibi geliyor. İster inan ister inanma bunları yaparken sahip olduğun cesaret hala senin bir parçan! Ve onu bugün de karşılaştığın zorlukları aşmak için kullanabilirsin.

 

Cesaretin Çeşitleri

Cesaretin birden fazla çeşidi vardır. Çoğu insan cesareti sadece kitaplarda okudukları ya da filmlerde gördükleri kahramanlarla ilişkilendirir. Oysa gerçekte hayatını iyileştirmek için sana hizmet edecek birçok cesaret türü vardır. Bunlardan en az bir tanesini hatta belki de hepsini zaten yapıyorsun, hayatını iyileştirmek için ihtiyacın olan cesaretin sende olmadığını düşünüyorsan bir de bu açıdan bakmalısın.

Korkuyla Yüzleşmek

Aslında birçoğumuz farklı şeylerden korkuyoruz ama buna rağmen harekete geçmeyi seçiyoruz. Örneğin topluluk karşısında konuşma korkusu birçok kişinin yaşadığı ortak korkulardan biridir. Bunun üstesinden gelip aşmak için üzerine gidip yenmek gerekir. Şunu unutmayın ki cesaret hiçbir şeyden korkmamak değildir, cesaret başarılı olmak için korkunu yenmek zorunda olduğunu fark edip bu yolda ilerlemektir.

Kalbinin Sesini Dinlemek

Hayalini kurduğun hayata ulaşmak imkansız gözüküyor olabilir. Ama cesur bir insan inancını korur ve hedefine ulaşmak için her şeyi yapar. Bu daha fazla eğitim almak, yetenekleri geliştirmek, ortaklıklar kurmak, işinden ayrılmak vb olabilir. Kalbinin ve sezgilerinin sesini dinlemek cesaret ister, özellikle de başarabileceğine inanan tek kişi sensen!

Değerlerini Korumak/Savunmak

Herkes değerlerinin ve inandığı şeylerin arkasında duramaz. Şartlar ne olursa olsun değerlerine sahip çıkmak daha iyi bir yaşam için çok önemlidir. Diğerlerine ayak uydurmak için değerlerinden vazgeçmemelisin. Dik dur ve çekirdek inançlarına sahip çık!

Güçlü Özelliklerini Bil

İçindeki cesareti uyandırmak için güçlü yönlerini kullanabilir ve öz güvenini arttırabilirsin. Güçlü yönlerin sana ilgili konularda kararlılıkla hareket etme yetkisi verir. Güçlü yönlerini kullanarak harekete geçmek sana ekstra cesaret verecektir. Güçlü özelliklerini ortaya çıkarman için birkaç ipucu;

Liste Yap

İyi olduğun konuları bir yere yazmak sahip olduğun güçlü özellikleri ortaya çıkarmada sana yardım edecektir. Çünkü aslında birçok konuda oldukça iyi olmamıza rağmen bunları yapmaya o kadar alışkınız ki kendimiz bile iyi olduğumuzun farkında olmayabiliyoruz. Ama bu özellikler bizim içimizdeki cesareti uyandırmamız için kullanacağımız en etkili silahlarımızdır.

Kendi Güçlü Yönlerini Belirle

Ayrıca hangi alanlarda güçlü olduğunu belirlemek tamamen senin elindedir. Sonuçta kimse seni kendinden daha iyi tanıyamaz. Maalesef bazı insanlar başkalarının hevesini kırmaktan hoşlanır ve bunu yapınca kendilerini daha iyi hissederler. Dolayısıyla kimsenin kendi düşük öz güvenini onarmak için seni baltalamasına ve cesaretini kırmasına izin verme.

Seni Heyecanlandıran Nedir?

Hayatta herkesin kendi özgü heyecan ve motivasyon kaynakları vardır. Peki seni heyecanlandıran nedir? Yapmayı sevdiğin bir şeyden duyduğun heyecan kesinlikle en güçlü özelliğindir. Bir şeye tutkuyla bağlı olmak sana ona ulaşmak için ihtiyacın olan cesareti verecektir.

Öz Değerlendirme Yap

Cesaretini ortaya çıkarmak için yapman gereken bir diğer şey de güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmektir. Neyi geliştirmen gerektiğini bilirsen denklemdeki bir bilinmeyeni ortadan kaldırmış olursun. Böylece zayıf yönlerini geliştirip güçlü hale getirebilirsin.

Cesaretinin olmadığına ilişkin varsayım genelde bilinçaltına yıllar boyunca olumsuz düşüncelerle işlenmiştir. Bunu düzeltmenin birden fazla yolu vardır;

  • Kendi Kendine Hipnoz
  • NLP
  • Meditasyon
  • Olumlamalar

Bu yöntemleri izleyerek içindeki cesareti uyandırabilirsin. Cesaret, hayatını iyileştirmek için çıktığın yolda karşına çıkabilecek engelleri ortadan kaldırmanı sağlayacak en önemli silahındır.

Unutma ki cesaretin temelinde kararlılık yatar. Sen cesur bir insan olmak için ihtiyacın olan güce sahipsin. Tereddüt etmeden, bahanelerin ardına saklanmadan korkularını yenmeye karar ver ve hayalini kurduğun hayattan vazgeçmeyi reddet.

Şimdi kendine şu soruyu sormalısın : bana cesaret verecek en güçlü üç özelliğim nedir?

Görüşmek üzere,

Maya Coaching Ekibi