ICF Hakkında

1995’te kurulmuş olan ICF Global’in (Uluslararası Koçluk Federasyonu) amacı, profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve mesleğini ilerletmektir.

ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder.

ICF’in tüm dünyada tanınmasının ve kabul görmesinin nedenlerini söyle özetleyebiliriz;

 Tüm dünyada koçluk mesleğine belli bir kalite standardı getirmeyi amaçlayan ICF Temel Koçluk Yetkinliklerini tanımlamıştır;
 Üyelerini küresel bir koçluk topluluğunda birleştirmektedir;
 Koçluk Mesleğinde gözetilmesi önerilen profesyonel, etik kural ve standartlar oluşturmuştur;
 Uluslararası kabul görmüş bir unvanlama programı geliştirmiştir;
 Yerel ICF Şubeleri aracılığıyla, iletişim ağı oluşturmayı kolaylaştıran fırsatları yaratmaktadır;
 Koçluk araştırmaları yürütür ve bunları paylaşır;
 Koç eğitim programları için kurallar ve standartlar oluşturmuştur ve eğitimlerin bu standartlar uyarınca unvanlanmasını sağlayan bir sistem geliştirmiştir;
 Bölgesel ve uluslararası konferanslar düzenler;
 Üyelerine fayda sağlayacak stratejik ve kaynak oluşturan ortaklıklar ve birliktelikler yaratır.

ICFin tanımı ile koçluk, koçluk alanların, kişisel ve profesyonel potansiyelleri en üst seviyeye çıkarmak için esinleneceği, düşündürücü ve yaratıcı bir ortaklıktır.

ICF, koçluğun toplumun bütünleyici bir parçası olacağına inanarak; ICF üyelerinin en yüksek kalitede profesyonel koçluğu temsil edeceği bir geleceği tasarlamaktadır.

ICF TÜRKİYE HAKKINDA

ICF Türkiye, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiş bulunan Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Global’in bir şubesi olarak 2005 yılında kurulmuş, 24 Aralık 2009 tarihinde ise Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (UPKD/ICF Türkiye) ismiyle resmi kimliğine kavuşmuştur.

Ülkemizde koçluk mesleğinin güvenilirliğini sürdürmek için programlar ve standartlar oluşturan ICF Türkiye olarak amacımız, koçluk mesleğinin toplumun ayrılmaz bir parçası haline gelmesini sağlamaktır. Üyelerimiz bu amaca, profesyonel koçlukta en yüksek kaliteyi temsil ederek liderlik etmektedirler.